مسدود شدن کد ملّی محکوم علیه

موضوعات مقاله

موارد مسدود نمودن کدملی محکوم علیه

به موجب ماده ۱۸ دستورالعمل ساماندهی و تسریع در اجرای احکام مدنی مصوبه شماره ۹۰۰۰/۱۰۸۸۴۱/۱۰۰ مورخ ۹۸/۰۷/۳۰ رئیس قوه قضاییه، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضاییه جهت ساماندهی و تسریع اجرای احکام مدنی موظف به انجام اقداماتی شده است که در قسمت ه بند ۱ این ماده “ارتقای سامانه مدیریت پرونده های قضایی از طریق ایجاد ظرفیت جهت ممنوع‌ الخدمات کردن و انسداد حساب محکومان مالی، موضوع مواد ۱۷ و ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی” پیش بینی شده است.

اگرچه در دستورالعمل مذکور صرفا امکان ممنوع الخدماتی اشخاص را در خصوص دعاوی حقوقی مالی پیش بینی شده است. اما در عمل دایره ی ممنوع الخدماتی به این دعاوی ختم نمی شود و سایر مراجع قضایی نیز با تفسیر موسع از این دستورالعمل که منحصر به محکومیت های مالی می باشد، اقدام به توسعه ی مصادیق آن نموده و رویه ی قضایی بر خلاف قانون در این خصوص ایجاد گردیده که محدوده ی اعمال این مقرره را توسعه داده.

موارد استفاده از مسدودی کدملی و ممنوع الخدماتی

۱- در اجرای احکام حقوقی و مالی در راستای اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی

۲- در دادسراها به عنوان تکمیل قرار تامین کیفری از سوی مقام قضایی دادسرا

۳- در اجرای احکام کیفری اعم از محکومیت به مجازات یا محکومیت مالی(مانند دیه یا استرداد مال) توسط اجرای احکام کیفری

۴- در موارد مشکوک الهویه بودن یا زمانی که تابعیت ایرانی شخص مورد تردید باشد از سوی دادگاه و یا اقدام مستقیم اداره ثبت احوال

۵- در بدهی های مالی به دستگاه قضایی اعم از جزای نقدی یا وجه الکفاله توسط اجرای احکام کیفری

۶- در خصوص سربازهای فراری از خدمت به دستور دادسرای نظامی

روش های مسدود نمودن کد ملی

روش های مختلفی جهت مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه وجود دارد. اصلی‌ترین روش مسدود کردن کد ملی، مراجعه شاکی به مرجع قضایی است. در اولین مرحله دادگاه نظر خود را نسبت به پرونده به طرفین دعوی ارائه می‌دهد.

در مرحله بعد اگر شاکی بخواهد محکوم علیه را از کلیه خدمات مالی محروم کند (معمولاً به دلیل وجود بدهی‌های کلان) می‌تواند دادخواست خود را برای مسدودشدن کارت ملی محکوم علیه در همان دادگاه ارائه دهد. سپس ، دادگاه دادخواست شاکی را برای مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه بررسی می‌‌کند.

اگر دادگاه با مسدود کردن کارت ملی موافقت کند، دستور لازم را به مراجع ذی‌صلاح ارسال میکند. این مراجع دراسرع ‌وقت نسبت به مسدود کردن کارت مدنظر اقدام خواهند کرد.

عدم شناسایی محل استقرار محکوم علیه:
گاهی اوقات به دلیل اینکه مکان محکوم علیه مشخص نیست و نمی‌توان از حکم جلب و یا جلب سیار برای یافتن او و در پیرو آن، مالی پیدا کند. به همین دلیل یکی از راهکارهایی که وجود دارد مسدود کردن کد ملی است. که با مسدودیت آن عملاً کارهای دیگر محکوم علیه دچار اختلال خواهد شد و مجبور می‌شود برای پرداخت محکوم له به اجرای احکام مدنی مراجعه کند.

مزایای مسدود کردن کد ملی:
کسی از طریق اجرای احکام مدنی کد ملی وی مسدود شده باشد نمی‌تواند در بانک حساب جدید باز کند و یا حساب بانکی خود را تمدید کند. امکان استخدام در هیچ ارگان دولتی و رسمی را نخواهد داشت. همه این اعمال مذکور با کارت ملی انجام میشود. نقل و انتقال هر مالی از مبادی رسمی مثلا انتقال خانه یا ماشین در بنگاه معاملاتی به توسط کد ملی امکان‌پذیر است که در صورت مسدود بودن آن، امکان معاملات وجود نخواهد داشت.

طریقه مسدود کردن کد ملی:
فردی که متقاضی مسدودی کد ملی می‌باشد کافیست که از دادورز اجرای احکام یا قاضی اجرای احکام مدنی در قالب لایحه‌ای با موضوع مسدودیت کد ملی محکوم علیه تقاضا کند که دادورز یا قاضی اجرای احکام مدنی با اداره ثبت احوال مکاتبه کند و در پی آن کد ملی مسدود شود.

راهکار رفع مسدودی از کد ملی:
برای رفع مسدودی از کد ملی روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین اقدام روشن این است که آنچه که به عنوان بدهی بر ذمه محکوم علیه وجود دارد. با مراجعه به اجرای احکام به پرداخت آن اقدام کند. دومین راهکار این است که با صلح و سازش بین محکوم علیه و محکوم له بر نحوه پرداخت محکوم به، با رضایت محکوم له مسدود بودن کد ملی را مرتفع کنند.

روش‌های وصول محکوم به و دستیابی به محکوم علیه:
بطورکلی برای دستیابی به محکومان و ادای دین سه راهکار وجود دارد. معمول‌ترین راهکار این است که اموال او توقیف شود. و اگر اموالی نداشته باشد توسط جلب، او را روانه حبس کرد. دومین راهکار ممنوع الخروج کردن فرد می‌باشد. راهکار بعدی از طریق شماره تلفن همراه محکوم علیه با نقطه زنی و مکان یابی محکوم علیه را میتوان پیدا کرد.

امتناع دادورز از مسدود کردن کد ملی:
اگر قاضی اجرای احکام از مسدود کردن کد ملی به هر علت موجه یا ناموجهی امتناع کند. با مراجعه به دادگاه نخستین صادرکننده رای، تقاضای مذکور را از طریق دادگاه نخستین پیگیری می‌شود.

مستند قانونی مسدودی کد ملی:
مسدودی کد ملی براساس بند ح ماده ۱۸ دستورالعمل ساماندهی و تسریع در اجرای احکام مدنی از سوی قانونگذار محترم اجازه داده شده است.

فایده مسدود کردن کد ملی چیست؟

مسدود کردن کد ملی محکوم علیه بعنوان یک اهرم فشار، وی را اجبار میکند تا هر چه زودتر در اجرای حکم سریع‌تر اقدام کند.

آیا امکان جعلی بودن کد ملی از سوی محکوم علیه وجود دارد؟

خیر؛ بدلیل اینکه کد ملی بعنوان یک عامل احراز هویت مطمئن در دسترس دولت به معنای اعم کلمه است. و امکان جعل و نادرستی آن خیلی کم و شاید هم ناممکن به نظر میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *