مجازات فحاشی و توهین در قانون سال 1402

موضوعات مقاله

جدول مجازات توهین و فحاشی

نوع توهین و فحاشی مجازات
توهین و فحاشی در قالب توهین ساده جزای نقدی درجه ۶
فحاشی به زن و کودک حبس از ۲ تا ۶ ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق
فحاشی به مقامات ۳ تا ۶ ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق و یا جزای نقدی پنجاه هزار تا یک میلیون ریال
قذف ۸۰ ضربه شلاق

توهین به مقدسات

به موجب ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): «هر کس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین(ع) یا حضرت صدیقه طاهره(س) اهانت نماید، اگر مشمول حکم‌ ساب‌النبی باشد اعدام می‌شود و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.»

بر اساس ماده مزبور، در صورتی که رفتار شخص مشمول ساب‌النبی باشد، حکم آن اعدام خواهد بود و در غیر این صورت مشمول ماده فوق می‌شود. لازم به ذکر است که فقط توهین به مقدسات اسلام باعث تحقق این جرم بوده و مقدسات سایر ادیان فقط زمانی مشمول حکم این ماده می‌گردد که از مقدسات دین اسلام نیز به شمار روند.

فحاشی و توهین به سران قوا و کارمندان دولت

تا به اینجا صحبت از توهین و فحاشی ساده بود. ولی قانون بعضی از انواع توهین را به طور ویژه‌ای جرم‌انگاری نموده است که بایستی هریک جداگانه مورد بررسی قرار گیرند. به موجب ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)، «هر کس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به چهل و پنج روز تا سه ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا دو میلیون تا بیست و پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.»

فحاشی پیامکی

با توجه به به اینکه به موجب ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی، چنانچه به واسطه تجهیزات مخابراتی فحاشی و توهین صورت گیرد، علی‌رغم اعمال مقررات ویژه شرکت مخابرات، شخص مرتکب محکوم به مجازات فحاشی حبس از یک تا شش ماه خواهد شد. همچنین در صورتی که فحاشی از طریق پیامک  انجام پذیرد، شخص مرتکب محکوم به مجازات مزاحمت تلفنی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *