مجازات تحدید چیست؟

موضوعات مقاله

شاید در طول زندگی در شرایطی قرار گرفته باشید که توسط افرادی به بهانه های مختلف تهدید شده باشید، اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا اصولا چنین امری جرم محسوب می شود و پیگرد قاونی دارد یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت است. در ادامه به جزئیات بیشتر به جرم تهدید و مجازات آن در قوانین خواهیم پرداخت.

مجازات جرم تحدید

در صورتی که تمام شرایط تحقق تهدید به وقوع بپیوندد و تهدید شکل بگیرد به گونه ای که قابلیت اثبات داشته باشد، قانون گذار مجازات جرم تهدید را به او بار خواهد کرد. مجازات تهدید در ماده 669 قانون مجازات اسلامی مشخص شده است. در مورد مجازات مرتکب تهدید، پس از اثبات جرم و جمع شدن شرایط ماده ۶۶۹ قانون به قاضی حق انتخاب حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه را داده است که دادگاه با توجه به اوضاع و احوال قضیه و شخصیت طرفین مبادرت به صدور رای در خصوص متهم می‌کند.

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم تهدید چیست؟

اصل و قاعده‌ی کلی این است که صلاحیت رسیدگی به هر جرمی جزء وظایف دادسرای عمومی «محل وقوع جرم» است. برای شکایت به منظور رسیدگی به جرم تهدید، باید به دادسرای محلی که جرم در آن منطقه رخ داده است، مراجعه نمایید.

بنابراین پس از رسیدگی توسط دادسرا و صدور کیفر خواست توسط دادستان و ارسال پرونده به دادگاه صالح در رسیدگی به تهدید، دادگاه کیفریِ محلی است که تهدید در آن وقوع یافته است صالح به رسیدگی می باشد. از آنجایی که تشخیص وقوع ارکان تهدید، کاری پیچیده و مستلزم بررسی های قانونی است، لذا باید پیش از طرح شکایت کیفری، با وکیل کیفری مشورت نمائید.

نحوه شکایت از جرم تهدید چگونه است؟

شاکی بعد از وقوع جرم، باید با مراجعه به مراجع قضایی شکایتی تحت عنوان تهدید ثبت و با ارایه دلایل شکایت خود در دادسرا پیگیری کند. شخصی که شکایت دارد در ابتدا برای ثبت شکوائیه خود باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند. مواردی که در شکواییه تنظیم قید گردد عبارت است از:  مشخصات شاکی و متهم جرم و شرح شکایت، ادله اثبات جرم تهدید همچون شهادت شهود و مشخصات آن.

در مرحله بعد یعنی زمانیکه شکوائیه توسط دفتر خدمات قضایی به دادسرا فرستاده شد و بعد از اینکه پیامکی از سوی شعبه برای شاکی ارسال شد، باید شاکی با در دست داشتن اصل مدارک به شعبه مراجعه کرده و دستورهای شعبه را در مورد تحقیقات مقدماتی جرم تهدید انجام دهد. اگر مستندات و مدارک شاکی شهادت شهود باشد باید در این مرحله شاهدان خود را به کلانتری معرفی کند.

پس از انجام تحقیقات مقدماتی پرونده مجددا به دادسرا ارسال می شود که در نهایت بازپرس یا دادیار پرونده با توجه به مستندات شاکی  اگر جرمی به وقوع نپیوسته باشد ، قرار منع تعقیب صادر می کند ولی اگر نظر دادیار یا بازپرس بر وقوع جرم باشد  قرار جلب به دادرسی صادر و پرونده  جهت رسدگی به دادگاه ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *