قبول وکالت در کلیه امور وصول مطالبات

امور قضایی در ایران اصولا به دو دسته ی حقوقی و کیفری تقسیم می شوند. این دو دسته از نظر موضوع، ادله، مرجع رسیدگی، کارشناسان و مسیر رسیدگی به طور کلی با یکدیگر متفاورت بوده و حتی در برخی از موارد الفاظ و واژگان نیز تحت تاثیر این تقسیم بندی معانی متفاوتی می گیرند. البته دسته ای دیگر نیز به نام پرونده های خانواده وجود دارد که ماهیتا با زیر مجموعه ی دعوی حقوقی و یا دعوی کیفری قرار می گیرند. وصول مطالبات در دسته ی دعاوی حقوقی قرار می گیرد

درباره وصول مطالبات

وصول مطالبات از جمله پرونده‌هایی است که این روزها در میان پرونده های قضایی کشور به وفور به چشم می‌خورد .
اگر بخواهیم به زبان ساده وصول مطالبات را تعریف کنیم می‌‌توان گفت که وصول مطالبات بازپس گرفتن مطالبات معوق از بدهکار و تبدیل اسنادی نظیر چک و سفته به پول نقد است. شاید تصور کنید که وصول مطالبات به همان روش‌های غیرعلمی گذشته قابل انجام است. اما خوب است بدانید که این امر نیز راهکارها و روش‌های خاص خود را داشته و برای انجام آن نیاز به اطلاعات تخصصی و حقوقی وجود دارد و استفاده از روش های نادرست می تواند سبب بروز خسارت و ضرر زیان شود. 

موسسه حقوقی برهان با دارا بودن وکلای متخصص و با تجربه مفتخر به ارائه خدمات حقوقی در زمینه وصول مطالبات از جمله مشاوره و پیگیری دعاوی راجع به چک و سفته و… همچنین پذیرش وکالت در اقامه دعوی حقوقی و کیفری وصول مطالبات میباشد.

مراجع صالح رسیدگی به این پرونده ها دادگاه های حقوقی عمومی، دادگاه های تجدید نظر، شوراهای حل اختلاف، سازمان اجرائیات ثبت اسناد رسمی و… می باشد. برای شروع پرونده های حقوقی در اکثر امور باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام نمود. می توان از شهادت شهود، قراردادهای رسمی، قراردادهای عادی، اقرار طرفین، علم قاضی، استعلامات مختلف از مراجع ذیربط و اقامه ی سوگند به عنوان مواردی از ادله ی اثباتی پرونده های حقوقی نام برد.

برخلاف امور کیفری قاضی دستور تحقیق به ضابط قضایی را نمی دهد و به جمع آوری مدارک نمی پردازد و صرفا با تعیین وقت رسیدگی به اخذ اظهارات طرفین پرداخته و مدارک تقدیمی را مطالعه می کند و بر اساس آنها به صدور رای مبادرت می ورزد.
در این حالت مسلما وکیل حقوقی باید دارای قلمی تاثیرگذار برای نوشتن لوایح و دادخواست بوده و با زیرکی و دقت نظر مدارک مناسب را جمع آوری و به قاضی ارائه دهد تا با این اقدام مسیر را برای صدور رای مطلوب موکل همراه سازد. موسسه حقوقی برهان با همکاری با اساتید مجرب و وکلای باتجربه ی پایه یک دادگستری فضای مطمئنی را برای موکلین عزیز فراهم آورده است.

نظر کارشناسان درباره دعاوی وصول مطالبات

محمد شهسواری شیرازی
محمد شهسواری شیرازیوکیل پایه یک دادگستری
بیشتر بخوانید
موسسه حقوقی برهان در تلاش است با معرفی بهترین وکیل حقوقی در تهران به شما عزیزان ، شما را در طول مسیر رسیدن به موفقیت در پرونده های حقوقیتان کمک کند.
رامین زگرد
رامین زگردوکیل پایه یک دادگستری
بیشتر بخوانید
وکیل حقوقی در تهران باید به طور تخصصی در هر یک از رشته های حقوقی فعالیت کرده و با کسب تجربه ی مفید خود و موکلش را از لغزش در مسیر پرونده مصون بدارد.
قبل
بعدی

بیع و معامله

هرگاه در معامله ای مثل بیع از پول به عنوان وسیله پرداخت استفاده شود، تعهد متعهد (خریدار) که ناشی از معامله اصلی است، با تسلیم مبلغی پول ساقط می شود؛
اما اگر به جای پول از اسناد تجاری مزبور استفاده شود تا زمانی که وجه این اسناد به صورت تسلیم پول و یا واریز به حساب متعهد پرداخت نشود، تعهد متعهد (خریدار) همچنان باقی خواهد بود.
دارنده برات، سفته و چک می تواند به صرف تقدیم دادخواست و بدون آنکه درصدی از خواسته را به عنوان خسارت احتمالی خوانده بپردازد، تقاضای صدور قرار تامین خواسته کند و نیز اینکه ماده ۲ قانون صدور چک، آن را در ردیف اسناد لازم الاجرا قرار داده است و دارنده چک می تواند برای وصول وجه چک، علاوه بر دادگستری به اداره های ثبت مراجعه کند.

اسناد تجاری چیست؟

سفته و چک از جمله معروف ترین اسناد تجاری هستند و حتی اگر میان اشخاص غیر تاجر رد و بدل شوند، نیز تابع قانون تجارت هستند، اما عنوان کلی اسناد تجاری به برات و سفته و چک محدود نمی شود.
در دنیای تجارت، بسیاری از اسناد چنین عنوانی دارند؛ مانند قبض انبار، سند در وجه حامل،اوراق بهادار، اوراق قرضه، اوراق سهام بارنامه و اسناد اعتباری، این اسنادکه در تجارت استفاده می شوند، سندتجاری هستند.
ویژگی های مشترک برات، سفته و چک به گونه ای است که در مورد آن ها به جای عنوان اسناد تجاری می توان از عنوان اسناد براتی استفاده کرد. این اسناد جملگی قابل ظهرنویسی اند. ارزش آن ها به پول جاری، روی آن ها ذکر شده است و در مدت کوتاهی قابل پرداخت هستند.

اسناد تجاری در ایران

منظور از اسناد تجاری در ایران، معمولاً اسنادی است که از بسیاری جهات به برات شبیه اند و خصوصیت های عمده آن را دارند، این اسناد سفته و چک می باشند.
ویژگی های مشترک برات، سفته و چک به گونه ای است که در مورد آن ها به جای عنوان اسناد تجاری می توان از عنوان اسناد براتی استفاده کرد. این اسناد جملگی قابل ظهرنویسی اند. ارزش آن ها به پول جاری، روی آن ها ذکر شده است و در مدت کوتاهی قابل پرداخت هستند. متعهد برات، سفته یا چک به دلیل امضای این اسناد نمی تواند در مقابل دارنده آن به ایراداتی متوسل شود که می توانست آن ها را در مقابل انتقال دهنده (به علت معامله هایی که به لحاظ آن سند براتی صادر کرده)، مطرح کند زیرا تعهد براتی از تعهد حاصل از معامله اصلی جدا و مستقل است. مثلاً در معامله اتومبیل، خریدار نمی تواند به دلیل اختلافی که با فروشنده پیدا کرده است از پرداخت وجه چک یا سفته خودداری کند. به همین دلیل اسناد مورد بحث به عنوان وسیله پرداخت، نقشی نظیر پول دارند، البته باید به این نکته مهم توجه داشت که در حقوق ما پرداخت از طریق برات، سفته و چک، بدهکار را بری الذمه نمی کند، در حالی که پرداخت به پول باعث برائت ذمه متعهد می شود.