رتبه بندی شرکت ها

طبقه بندی شرکت ها

بطور کلی، شرکت ها از لحاظ فنی و عمرانی، به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

شرکت های پیمانکاری

رتبه بندی این نوع شرکت ها در ۱۱ رشته، از پایه ۱ تا ۵ تعریف شده است (۱ بالاترین رتبه و ۵ پایین ترین رتبه را نشان می دهند). این ۱۱ رشته شامل صنعت و معدن، کشاورزی، کاوش های زمینی، آب، نفت و گاز، نیرو، ارتباطات، ساختمان، بازسازی آثار باستانی، راه و ترابری، تاسیسات و تجهیزات می باشند. معمولا، شرکت های پیمانکاری در زمینه اجرای پروژه های عمرانی، ساخت و نظارت بر پیمانکار فعالیت می کنند. رتبه بندی این دسته از شرکت ها مطابق با معیارهایی مانند نیروی کار متخصص، وظایف انجام شده توسط آن ها و توانایی مالی شرکت مورد ارزیابی قرار می گیرد.

شرکت های مشاور

رتبه بندی این گروه از شرکت ها از پایه ۱ تا ۳ تعریف شده است (۱ بالاترین رتبه و ۳ پایین ترین رتبه را نشان می دهند). شرکت های مشاور در زمینه طراحی و نظارت بر ساخت فعالیت می کنند و به نوعی واسطه ای میان پیمانکار و کارفرما محسوب می شوند. رتبه بندی این نوع شرکت ها بر اساس استانداردهایی مانند نیروی کار فنی و مهندسی، امکانات و تجهیزات فنی و نرم افزاری شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طبقه بندی شرکت ها در ایران

فرآیند رتبه بندی شرکت ها روندی پیچیده است که در آن، هر شرکتی از لحاظ فنی و مالی، بر اساس معیارهایی مانند میزان بودجه، قراردادهای منعقد شده، پروژه های انجام شده و مهارت ها و سوابق نیروی کار خود مورد ارزیابی قرار گرفته و رتبه مورد نظر خود را دریافت می نماید.
در ایران، رتبه بندی شرکت ها مطابق با مقررات آیین نامه های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری ریاست جمهوری انجام می ‌شود. در رتبه بندی شرکت ها، به هر کدام از آن ها عددی بین 1 تا 5 داده می‌شود و هر شرکتی سعی دارد تا خود را رتبه 1 برساند. بالا بودن رتبه یک شرکت به رشد و پیشرفت آن در بازار رقابت کمک کرده و بر روی برند شرکت، تاثیر مثبتی خواهد داشت.

طبقه بندی شرکت ها در سراسر جهان

در دنیای تجارت، رتبه بندی یکی از مهم ترین اقدامات شرکت ها محسوب می شود. هر شرکتی تازه تاسیسی پس از ثبت، برای عقد قرارداد با دیگر شرکت ها و سازمان ها، به اخذ رتبه نیازمند است؛ زیرا با داشتن رتبه می تواند توسط رقبای خود شناسایی و از اعتبار مشخصی برخوردار شود.
ما در این مطلب، قصد داریم ابتدا، به تعریف رتبه بندی و سپس، به توضیح شرایط، روش، مدارک مورد نیاز و مراحل رتبه بندی شرکت ها بپردازیم. در این بخش، سعی شده تا مهمترین مطالب بصورت کامل در اختیار شما کاربران قرار داده شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هر گونه ابهام یا پرسشی در این زمینه، با مشاوران موسسه حقوقی برهان تماس حاصل فرمایید. رتبه بندی شرکت چیست؟ همانطور که گفته شد، رتبه بندی یکی از ضروری ترین اقداماتی است که باید توسط هر شرکتی بعد از تاسیس، انجام شود تا بتواند جایگاه و اعتباری را برای خود در بازار رقابت بدست آورد. رتبه بندی شرکت ها در واقع، به اصول و قواعدی گفته می شوند که صلاحیت و شایستگی شرکت ها را بر اساس استانداردها و معیارهای تعریف شده ای تعیین می کنند.

شرایط لازم جهت اخذ رتبه چیست؟

شرایط لازم جهت اخذ رتبه بصورت خلاصه بصورت زیر است:

 • ثبت نشدن شرکت در گذشته
 • مشخص شدن صلاحیت، شرایط و امتیازات شرکت
 • عدم سوء پیشینه و یا ممنوع الکاری شرکت
 • عدم اشتغال مدیران شرکت به مشاغل دولتی
 • داشتن مدیران و کارکنان تحصیل کرده با سوابق کاری و مهارت های مرتبط با زمینه کاری خود
روش رتبه بندی شرکت ها

 

در مبحث رتبه بندی شرکت ها، زمانی یک شرکت تعیین رتبه می شود که شرایط، مدارک و امتیازات لازم را برای اخذ رتبه داشته باشد. ارزیابی صلاحیت شرکت ها برای دریافت رتبه، هر چهار سال یک بار توسط کمیسیون استانی انجام می شود. همچنین، این کمیسیون اجازه دارد تا بر اساس مقررات و ضوابط خود، در خصوص تمدید و یا رد صلاحیت و رتبه شرکت ها تصمیم گیری نماید.

شرکت مورد نظر پس از تعیین رتبه، نمی تواند بر اساس فعالیت اصلی خود، به مدت یک سال از تاریخ صدور رتبه، برای انجام فعالیت اصلی و تعیین رتبه خود از کمیسیون استانی، تقاضای تجدید نظر کند. در واقع، رتبه یک شرکت برای مدت سه سال از تاریخ تعیین آن معتبر می باشد. در صورتی که عوامل شرکت نیاز به تغییر و یا عملکرد شرکت نیاز به ارزشیابی سالانه داشته باشند، اعتبار آن می بایست مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

مراحل رتبه بندی شرکت ها
 • ثبت نام در وب سایت ساجات
 • تکمیل اطلاعات مربوط به شرکت و مدیر عامل
 • ارسال اساسنامه یا اظهارنامه بصورت آنلاین
 • مهر و امضای فرم ثبت نام توسط صاحب امضای شرکت
 • دریافت ایمیل از طرف دفتر نظام فنی و اجرایی
 • ارسال فرم ثبت نام با مهر و امضای شرکت به معاونت راهبردی ریاست جمهوری

ما در این مطلب، سعی داشتیم تا نکات مهم را درباره رتبه بندی شرکت ها، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورتی که قصد رتبه بندی شرکت خود را در ایران دارید، تنها کافی است که با کارشناسان موسسه بین المللی حقوقی برهان تماس گرفته و راهنمایی های لازم را از آن ها دریافت نمایید.

مدارک لازم برای رتبه شرکت پیمانکاری