قبول وکالت در کلیه دعاوی کیفری

امور قضایی در ایران اصولا به دو دسته ی حقوقی و کیفری تقسیم می شوند. این دو دسته از نظر موضوع، ادله، مرجع رسیدگی، کارشناسان و مسیر رسیدگی به طور کلی با یکدیگر متفاورت بوده و حتی در برخی از موارد الفاظ و واژگان نیز تحت تاثیر این تقسیم بندی معانی متفاوتی می گیرند. البته دسته ای دیگر نیز به نام پرونده های خانواده وجود دارد که ماهیتا با زیر مجموعه ی دعوی حقوقی و یا دعوی کیفری قرار می گیرند.

درباره دعاوی کیفری

از جمله منابع امور کیفری می توان به کلاهبرداری ، اختلاس و ارتشا ، خیانت در امانت ، سرقت و تحصیل مال از طریق نامشروع ، پولشویی  افساد فی الارض، قصاص، حدود، زنا، تقبیل، شرب خمر ودیگر موارد و اشاره کرد.

اغلب اوقات وقتی نام پرونده های کیفری به گوش میرسد اکثرا اذهان عمومی به سمت خلاف های شدید مانند قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر منحرف می شود. درست است که این موارد جزء امور کیفری محسوب شده اما تمامی موضوعات کیفری چنین شدتی ندارند. حتی پرونده های مربوط به وصول مطالبات در زمینه ی چک می تواند گاهی بر اساس قانون چک جنبه ی کیفری داشته باشد.

در مقابل پرونده های حقوقی ، قوانین کیفری اکثرا با موازین فقهی و شرعی مطابقت زیادی دارد. بدین دلیل وکیل کیفری باید علاوه بر حقوقدان بودن ، فقیهی قابل نیز باشد. بسیاری از عناوین کیفری در قانون مجازات اسلامی ایران از جمله افساد فی الارض، سرقت، قصاص، حدود، زنا، تقبیل، شرب خمر ودیگر موارد عینا اصطلاحات فقهی بوده و تماما احکام فقه بر آن ها اجراء می شود. اطلاع وکیل کیفری از دروس حوزوی مانند اصول فقه، فقه (باب حدود) ، قواعد فقه، آیت الاحکام جزایی، علم رجال و مانند اینها می تواند در اثبات حق به او و موکلش بسیار کمک کند.

چرا وکیل کیفری؟

در اینگونه پرونده ها نسبت به دعاوی حقوقی وکیل کیفری به مراتب کاری دشوار دارد زیرا مراحل رسیدگی و دوندگی های اداری مربوط به مسائل کیفری بسیار زیاد و پیچیده است. محل شروع یک پرونده ی کیفری دادسراء است که پس از تحقیق و جمع آوری اطلاعات که با کمک ماموران کلانتری انجام می شود دادیار مبادرت به صدور قرار می کند و اگر پرونده را قابل بررسی بیابد با صدور یک قرار تامین پرونده را به دادگاه می فرستد تا به تمامی مدارک و تحقیقات استناد شده و بر اساس آنها قاضی حکم صادر کند.

جرم کیفری در عصر جدید

جرائم کلاهبرداری ، فروش مال غیر ، تحصیل مال از طریق نامشروع ، سرقت و جرائم پولی و بانکی این روزها بیشترین پرونده های کیفری دادگستری را تشکیل می دهند با توجه به تحقیق شخص دادیار یا بازپرس و تهیه گزارش توسط ایشان در مراحل اولیه وکیل کیفری باید از تسلط کامل بر قوانین کیفری و فن بیان قوی برخوردار باشد تا بتواند با بیان دقیق و علمی توضیحات پرونده نزد مقام قضایی روند کلی پرونده را تحت تاثیر قرار دهد

با توجه به مجازات اینگونه جرائم که ارتباط مستقیم با جان ، جسم ، آبرو و آزادی افراد دارد اهمیت توان و تجربه ی وکیل کیفری مشخص می شود. مضاف بر تمامی اطلاعات و مباحث علمی ، تجربه ی عملی وکیل کیفری بسیار تعیین کننده می باشد این تجربه صرفا به منظور سنجش یک وکیل از نظر سن و سال نیست.

در روزگار ما با توجه به وسعت وسایل ارتباط جمعی از جمله اینترنت،رایانه و استفاده گسترده از فضای مجازی،جرایم کیفری رنگ و بوی تازه ای را به خود گرفته و این نوع جرایم در بستر فن آوری های بوجود آمده بعضآ بدون اطلاع مرتکب آن اتفاق افتاده و قابل تعقیب کیفری و اعمال مجازات می باشند.بنابر این ارتکاب جرایم با توجه به استفاده روزافزون از فضای مجازی به شکل نوین نمود پیدا کرده

از جمله می توان به انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات خصوصی،خانوادگی یا اسرار دیگری در فضای مجازی و جرم انگاری قانونگذار نسبت به این قبیل اعمال مجرمانه در فضای مجازی اشاره نمود بنابر این ماده ۷۴۵ قانون مجازات بخش تعزیرات بیان نموده:هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی،صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او در دسترس دیگران قرار دهد به حبس از نودو یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج ملیون ریال تا چهل ملیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد،بنابر این لزوم تخصص وکیل کیفری در خصوص این مسائل بسیار بیشتر خودنمایی می کند چرا که تعریف و استدلال عناوین ذکر شده در ماده از جمله انتشار و در دسترس قرار دادن و اینکه این عناوین مجرمانه چه افعالی را در بر می گیرد،نیاز به تفسیر دقیق حقوقی توسط وکلای متخصص دارد.لذا موسسه حقوقی راد با بهره گیری از وکلای مجرب و صاحب نظر در این زمینه آماده ارائه خدمات به شما دوستان و همراهان گرامی خواهد بود.همچنین باید این نکته را جهت آگاهی همراهان عزیز به استحضار برسانیم که هر نوع اظهار نظر به صورت نوشته و کامنت و ارائه محتوای منافی عفت در فضای مجازی جرم تلقی و قابل تعقیب کیفری می باشد،لذا از همراهان گرامی تقاضا داریم حتی در جهت ارائه مطالبی در فضای مجازی جهت تبلیغات و امور مرتبط با کارشناسان و متخصص امر مشورت و سپس نسبت به ارائه آنها اقدام نمایید

انجام مراحل اجرای حکم

به علت ازدیاد پرونده ها در تهران ، سختی رفت و آمد و دشواری انجام مراحل اجرای حکم و الزام محکوم به ایفای تعهداتش وکیل کیفری در تهران باید دارای پشت کار بالا و حسن سابقه باشد تا بتواند با علم ، تجربه و پیگیری های مستمر خود موکل را در کوتاه ترین زمان ممکن به حصول نتیجه ی مناسب برساند.