اخذ ایزو

گواهینامه ایزو (ISO)

همانطور که قبلا اشاره کردیم، سازمان جهانی ایزو تعداد بسیار زیادی استاندارد را در زمینه های گوناگون ایجاد و اجرا کرده که باید مورد تایید تمام اعضاء آن قرار گیرد. هر شرکت یا سازمانی که از گواهینامه های ایزو استفاده کند، می تواند به مشتریان خود تعهد دهد که کیفیت محصولات و خدمات آن از رقبایش بالاتر است.
هدف اصلی یک استاندارد توسط گواهینامه ایزو (ISO) بیان می شود. این گواهینامه معمولا در قالب کدی چند رقمی بوده که در زمینه خاصی تعریف شده است. بعنوان مثال، گواهینامه ISO 9001 به موضوع سیستم مدیریت کیفیت محصولات و خدمات اشاره دارد. همچنین، گواهینامه ایزو می بایست هر ساله توسط صاحبان کمپانی ها تمدید شوند. بطور کلی، ۳ دلیل برای اخذ گواهینامه ایزو توسط شرکت ها و سازمان ها وجود دارد: بهبود کارایی و بازدهی و کاهش هزینه ها پیشرفت در مناقصات عمومی و خصوصی بازاریابی محرمانه از طریق نمایش لوگوی ایزو به منظور جذب مشتریان بیشتر

ایزو (ISO) چیست؟

استاندارد سازی (ایزو) بعنوان یکی از اصلی ترین ارکان علم و فناوری، در رشد و توسعه صنایع نقش مهمی را ایفا می کند. از این رو، سازمان ها و شرکت ها می بایست تلاش کنند تا در راستای تولید محصولات و خدمات خود، کیفیت آن ها را افزایش دهند.
ایزو (ISO) یک سازمان بین المللی است که مخفف عبارت International Organization for Standardization، به معنی سازمان بین المللی استاندارد سازی می باشد. وظیفه این سازمان، مقرر کردن و اجرای استانداردهای جهانی مطابق با قوانین هر کشور به منظور یکسان و یکپارچه سازی تمامی فرآیندهای کاری، تسهیل فرآیندهای تولید و توسعه محصولات و خدمات و نیز حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان می باشد. در واقع، سازمان بین المللی ایزو از توافق و به هم پیوستن دو سازمان بزرگ فدراسیون بین المللی انجمن های استاندارد ملی و کمیته هماهنگی استاندارد سازمان ملل متحد تشکیل شده که تاکنون، نزدیک به ۱۷۰۰۰ استاندارد جهانی را منتشر نموده است. اعضای این سازمان بر این تلاشند که با همکاری و هماهنگی یکدیگر، استانداردهای مدیریتی جدیدی را به مجموعه استانداردهای ایزو اضافه کرده و آن را توسعه دهند.

استاندارد و کیفیت

ممکن است بارها کلمه ایزو در جاهای مختلف به گوشتان خورده و کنجکاو شدید تا معنی و مفهوم آن را بدانید. امروزه، ارائه محصولات و خدمات استاندارد و با کیفیت برای هر شرکت یا سازمانی، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.
دلیل این قضیه این است که در بازار رقابت امروز، جذب مشتری بیشتر، الویت تمام سازمان ها و شرکت ها بوده و باعث شده تا آن ها منابع خود را مدیریت کرده و بر روی بهبود کیفیت خدمات و محصولات خود، کار کنند. از این رو، جهت ارزیابی روش کار، دستورالعمل ها و فرآیندهای سازمان ها و شرکت ها، به استانداردهای مشخصی نیاز بوده تا آن ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کنند. در این مطلب، علاوه بر تعریف ایزو (ISO)، به تعریف گواهینامه ایزو، انواع، مزایا و مراحل اخذ آن خواهیم پرداخت. اگر چه ما در توضیحات خود، سعی داشته ایم تا تمام نکات مهم را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم، اما در صورت هر گونه ابهامی، شما عزیزان می توانید سوالات خود را از طریق تماس با مشاوران موسسه حقوقی برهان ، مطرح نمایید.

انواع گواهینامه ایزو

گواهینامه های ایزو انواع مختلفی دارند که هر کدام متناسب با صنف یا موضوع فعالیت خاصی صادر می شود. بطور کلی، این گواهینامه ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

گواهینامه های ایزوی غیر اجرایی

این نوع گواهینامه ها مانند یه تاییدیه کلی، می توانند توسط تمامی شرکت ها و سازمان ها در چارچوب قوانین تعیین شده، دریافت و استفاده شوند. همچنین، گواهینامه های غیر اجرایی به ممیزی شدن و ایجاد تغییرات در پوسته اصلی کمپانی نیاز نداشته و اعتبار آن ها یک ساله می باشد.

گواهینامه های ایزوی اجرایی

در این دسته از گواهینامه ها، لازم است تا کل کمپانی ممیزی شده و تغییرات لازم در آن ها اعمال شود. جهت استاندارد سازی گواهینامه های اجرایی، به پرسنل کمپانی باید آموزش های لازم داده شده تا تغییرات مورد نظر اجرا شوند. همچنین، اعتبار این نوع گواهینامه ها سه ساله می باشد.

نکته:

به مراحل بررسی کیفیت محصولات و خدمات یک شرکت یا سازمان برای رسیدن به سطح کیفیت جهانی ممیزی کردن می گویند. به عبارت دیگر، ممیزی کردن همان پیاده سازی یک شرکت یا سازمان بر اساس استانداردهای ایزو می باشد.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو (ISO)
 • مراحل اخذ گواهینامه غیر اجرایی
 • تحویل مدارک شناسایی شرکت یا سازمان و مدیر عامل آن به شرکت مشاور
 • دریافت گواهینامه توسط شرکت یا سازمان متقاضی
 • مراحل اخذ گواهینامه اجرایی
 • انعقاد قرارداد با شرکت مشاور
 • تنظیم جدول بندی زمانی
 • ممیزی کردن شرکت یا سازمان و اعمال تغییرات اصلی در آن
 • تست تغییرات ایجاد شده در شرکت یا سازمان متقاضی
 • تایید موارد ممیزی شده
 • دریافت گواهینامه توسط شرکت یا سازمان متقاضی
مزایای اخذ گواهینامه ایزو (ISO)

دریافت گواهینامه ایزو می تواند برای سازمان ها و شرکت های مختلف با هر فعالیتی، مزایای ارزشمندی را ارائه نماید. این مزایا عبارتند از:

 • توسعه پتانسیل بازار
 • تطبیق با مناقصات خرید
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • بهبود راندمان و بهره وری فرآیندها
 • بهبودی در کیفیت خدمات به مشتریان
 • برآورده کردن نیازهای مشتریان
 • افزایش رضایت و انگیزه و بهبودی در اخلاق کارکنان